, Хоча Президент і скасував Указ, плата за нотаріальні дії не може бути менше держмита

Володимир Зеленський підписав Указ № 418/2019, яким визнано таким, що втратив чинність, Указ Президента від 10 липня 1998 року № 762 “Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій”.

У зв’язку з цим Нотаріальна палата України нагадала, що Указ №762 може бути скасований в іншому порядку з урахуванням положень Конституції на підставі відповідного закону, що передбачає альтернативне регулювання того чи іншого економічного питання.

Указ № 762 був підписаний в рамках пункту 4 Перехідних положень Конституції (в редакції 1996 року), згідно з яким Президент протягом трьох років після набуття чинності Конституцією має право видавати схвалені Кабінетом Міністрів і підписані Прем’єр-міністра укази з економічних питань, не врегульованих законами, з одночасним поданням відповідного законопроекту до Верховної Ради в порядку, встановленому статтею 93 Конституції.

Такий Указ Президента вступав в силу, якщо протягом тридцяти календарних днів з дня подачі законопроекту (за винятком днів міжсесійного періоду) Верховна Рада не прийме закон або не відхилить поданий законопроект, і діє до набрання чинності відповідним законом.

Одночасно повідомляється, що нотаріуси при вчиненні нотаріальних дій керуються спеціальним порядком, що передбачає стягування приватними нотаріусами плати, розмір якої визначається за домовленістю з фізичною або юридичною особою (але не може бути меншим від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії).

Відповідно, оплата вироблених нотаріальних дій здійснюється відповідно до Закону “Про нотаріат”, з урахуванням положень Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

Крім того, в НПУ вважають, що скасування Указу загрожує державним нотаріальним конторам і буде сприяти розвитку рейдерства.

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2019/6/25/187207.htm