, Усиновити дитину не дозволять без спецобучения: обговорюється проект

Мінсоцполітики винесло на громадське обговорення проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усиновлення дітей”.

Пропонується внести зміни до:

Сімейний та Цивільний процесуальний кодекси;

– закони “Про охорону дитинства”, “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” для вдосконалення та забезпечення прозорості процедури усиновлення, недопущення порушення прав дітей, забезпечення їх найкращих інтересів і благополуччя кожної дитини.

Пропонується повернути вимога про дотримання максимальної різниці у віці між усиновлювачем і дитиною, яка не може перевищувати 45 років. У Міністерстві пояснили необхідність прийняття цього положення тим, що батьки повинні бути здатні повною мірою забезпечити потреби дитини у розвитку, вихованні та бути здатними надати йому будь-яку допомогу чи підтримку до досягнення нею 18 років.

Крім того, в проекті міститься положення щодо обов’язкового навчання для кандидатів в усиновлювачі. У пояснювальній записці зазначено, що ця зміна є необхідним, оскільки понад 90% громадян, які виявили бажання усиновити дитину не мають досвіду у вихованні дітей і часто не готові до прийняття дитини в сім’ю з усіма його особливостями і проблемами, що призводить в подальшому до труднощів у стосунках після усиновлення.

В проекті передбачено надання повноважень щодо обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені, та осіб, які бажають усиновити дитину, службовим особам органів опіки та піклування сільських, селищних рад об’єднаних територіальних громад та відповідним територіальним органам Мінсоцполітики.

Зазначено, що згода батьків на усиновлення не може містити жодних умов від наявності або відсутності яких залежить усиновлення їх дитини. Батьки не можуть обирати усиновлювача, крім випадків, коли усиновлювачем є родичем дитини або один з усиновляє подружжя дитини другого з подружжя.

Також пропонується запровадити термін після якого мати може дати згоду на усиновлення її дитини, а саме не менше, ніж через шість тижнів.

У проекті зазначено, що допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка усиновила дитину, протягом шести місяців (раніше двох) з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження, за період, що становить 56 календарних днів з дати усиновлення (70 календарних днів у разі одночасного усиновлення двох і більше дітей, 90 календарних днів – для жінок, віднесених до 1-3 категорій осіб, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи).

Прийняти участь в обговоренні можнона офіційному сайті Мінсоцполітики з 12 серпня по 12 вересня 2019 року.