, З 1 жовтня субсидії призначать по-новому

Уряд вдосконалив механізм надання житлових субсидій населенню у грошовій формі, який введений в березні поточного року.

Відповідну постанову № 807 прийнято на урядовому засіданні 14 серпня 2019 року.

Зокрема, оновлене Положення про порядок призначення житлових субсидій визначає механізм використання коштів, передбачених Мінсоцполітики у державному бюджеті для виплати пільг та житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою жителям домогосподарств, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самостійно сплачувати за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої в зв’язку зі смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Отримання житлових субсидій не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Прийнято рішення передати функцію виплати житлової субсидії одержувачам з центрального рівня на місцевий. Таким чином, одержувачі субсидії самостійно будуть вибирати, куди їм будуть перераховуватися кошти державної допомоги. Такий же принцип виплати передбачається застосувати і до порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у готівковій формі.

Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) будинку при розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу.

Інформацію про призначених житлових субсидій внесуть структурні підрозділи з питань соцзахисту населення в Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій.

Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш ніж на 30 % соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства.

Житлову субсидію не призначать (в тому числі на наступний період), якщо:

– опалювальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. м для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. м для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних родин, сімей, в яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають 3 і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлена опіка чи піклування);

– хто-небудь із складу домогосподарства або член сім’ї особи з його складу має у власності транспортний засіб, що підлягає реєстрації і з дати випуску якого пройшло менше 5 років (крім мопеда). Це не стосується транспортних засобів, безоплатно отриманих або придбаних на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соцзахисту населення;

– у складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку за станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і при цьому за інформацією ДПС, ПФУ у них взагалі відсутні доходи, які враховуються при призначенні житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менше, ніж розмір МЗП, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або-або вони за них не сплатили ЄСВ у розмірі не менше мінімального, сумарно протягом 3 місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;

– хто-небудь із складу домогосподарства або член сім’ї із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії придбав або іншим законним способом отримав право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг) згідно із соціальної норми житла на суму, яка на дату оплати перевищує 50 тис. грн.;

– структурний підрозділ з питань соцзахисту населення отримало інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості по оплаті ж-до послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 НМДГ на день звернення за призначенням житлової субсидії;

– громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди або не сплачує суми до повернення;

– у складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, що мають заборгованість за виконавчими виробництвам про стягнення аліментів понад 3 місяців (крім осіб, які алко – або наркозалежні, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Житлову субсидію розрахують на всіх членів домогосподарства.

Її за рішенням комісії можуть призначити у випадках, не передбачених відповідним Положенням, і тоді її будуть фінансувати за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Субсидію призначать одному з членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). За рішенням комісії вона може призначатися одному з членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають на підставі договору найму (оренди) житла. За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному з членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають без укладеного договору оренди житла, якщо вони внутрішньо переміщені особи.

Субсидію не призначать одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи або за місцем його фактичного проживання.

Під час призначення субсидії враховують такі доходи: зарплата після сплати ПДФО; пенсія; стипендія; соцвиплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані з-за кордону; інші доходи.

Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соцзахисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, переселенці – за фактичним місцем проживання):

заява про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та витратах осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики;

довідки про доходи – у разі зазначення у декларації доходів, інформації про яких немає в ДПС, ПФУ, фонди соцстраху і яка не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. В разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості по оплаті ж-до послуг (у разі наявності);

договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

АТ “Ощадбанк” веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік отримувачів житлової субсидії та коштів, що надходять на рахунок для виплати житлових субсидій. Він переводить кошти на рахунки управляючих багатоквартирного будинку, об’єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, які укладаються між АТ “Ощадбанк” і керуючими, об’єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

Відповідні зміни вводяться з 1 жовтня 2019 року.