1 липня вступають в силу норми Закону № 2019 VIII “Про ринок електричної енергії” щодо введення нової моделі ринку електроенергії. Нагадаємо, Закон (за винятком цих та деяких інших положень) вступив в силу в 2017 році.
Також 1 липня набули чинності постановою про встановлення нових правил.
Купівля-продаж за двосторонніми договорами
Купівля-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюється відповідно до вищезазначеного Закону та Постановою НКРЕКУ № 499 “Про затвердження Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та Порядку відбору організаторів електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами”.
Таку правову угоду здійснюють виробники, енергопостачальник, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець і споживачі.
Розрахунки за двосторонніми договорами здійснюються виключно в грошовій формі.
Регулятор має право встановлювати максимальний термін дії двосторонніх договорів, який не може бути менше шести місяців.
Продаж “на добу вперед” і на внутрісуточних ринку
Функціонування ринку “на добу вперед” і внутрісуточних ринку регулюється Законом № 2019 VIII і Постановою НКРЕКУ № 308 “Про затвердження Правил ринку” на добу вперед “і внутрісуточних ринку”.
Для участі на ринку “на добу вперед” і на внутрісуточних ринку учасники укладають з оператором відповідний договір за типовою формою.
Законодавством передбачено проведення торгів для осіб, які надали гарантії виконання фінансових зобов’язань за договорами на ринку “на добу вперед” і на внутрісуточних ринку.
Весь обсяг електричної енергії, що імпортується з країн, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства, продається виключно на ринку “на добу вперед” і на балансує ринку.
Також Постановою затверджено Правила поведінки на ринку “на добу вперед” і внутрісуточних ринку.
Введення балансуючого ринку і ринку допоміжних послуг
Постановою НКРЕКУ № 307 “Про затвердження Правил ринку” та вищезгаданим Законом регулюється функціонування балансуючого ринку і ринку допоміжних послуг.
На балансуючому ринку оператором системи передачі відбувається:
- – покупка і продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту і пропозиції електричної енергії в межах поточної доби;
- – покупка і продаж електричної енергії з метою врегулювання відсутності балансу електричної енергії сторін.
Постачальники послуг по балансуванню реєструються адміністратором розрахунків в порядку, визначеному правилами ринку.
Типовий договір про участь на балансує ринку затверджується Регулятором.
На ринку допоміжних послуг оператор системи передачі купує на ринкових і прозорих принципах допоміжні послуги для забезпечення надійної роботи ОЕС України і належної якості електричної енергії.
На ньому можуть купуватися / надаватися відповідні послуги для забезпечення:
- 1) регулювання частоти і активної потужності в ОЕС України, а саме забезпечення резервів:
- – підтримання частоти (первинне регулювання);
- – відновлення частоти (вторинне регулювання);
- – заміщення (третинне регулювання);
- 2) підтримання параметрів надійності і якості електричної енергії в ОЕС України, а саме послуги:
- – з регулювання напруги та реактивної потужності;
- – щодо забезпечення відновлення функціонування ОЕС України після системних аварій.
Крім того, правилами ринку можуть бути передбачені інші допоміжні послуги.
Виробники зобов’язані брати участь в ринку допоміжних послуг та надавати допоміжні послуги у випадках, визначених правилами ринку.
Залежно від виду допоміжної послуги та потреби оператора системи передачі придбання допоміжної послуги може здійснюватися на відповідний термін:
- – добу;
- – тиждень;
- – місяць;
- – квартал;
- – рік.
Купівля допоміжних послуг здійснюється на підставі договорів про надання допоміжних послуг, які полягають на підставі типових договорів про надання допоміжних послуг.
Витрати оператора системи передачі по оплаті допоміжних послуг включаються в тариф на диспетчерське (оперативно-технологічне) управління.
Також набули чинності положення щодо збереження інформації про укладення договорів.
Учасники ринку повинні зберігати всі відомості про укладені двосторонніх договорах і договорах купівлі-продажу електричної енергії на організованих сегментах ринку, а також про надання / придбанні допоміжних послуг протягом не менше п’яти років.
Зазначена інформація надається на запит Регулятора і Антимонопольного комітету.
Регулятор має право прийняти рішення про повне або часткове розкритті цієї інформації, за умови що це не призведе до розголошення інформації, що містить комерційну таємницю про учасників ринку, і інформації про конкретні правових угодах.
опублікування
http://jurliga.ligazakon.ua/news/2019/7/1/187325.htm