, Ринок електроенергії за новою моделлю: що змінилося для населення

1 липня вступають в силу норми Закону № 2019 VIII “Про ринок електричної енергії” щодо введення нової моделі ринку електроенергії. Нагадаємо, Закон (за винятком цих та деяких інших положень) вступив в силу в 2017 році.

Також 1 липня набули чинності постановою про встановлення нових правил.

Купівля-продаж за двосторонніми договорами

Купівля-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюється відповідно до вищезазначеного Закону та Постановою НКРЕКУ № 499 “Про затвердження Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та Порядку відбору організаторів електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами”.

Таку правову угоду здійснюють виробники, енергопостачальник, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець і споживачі.

Розрахунки за двосторонніми договорами здійснюються виключно в грошовій формі.

Регулятор має право встановлювати максимальний термін дії двосторонніх договорів, який не може бути менше шести місяців.

Продаж “на добу вперед” і на внутрісуточних ринку

Функціонування ринку “на добу вперед” і внутрісуточних ринку регулюється Законом № 2019 VIII і Постановою НКРЕКУ № 308 “Про затвердження Правил ринку” на добу вперед “і внутрісуточних ринку”.

Для участі на ринку “на добу вперед” і на внутрісуточних ринку учасники укладають з оператором відповідний договір за типовою формою.

Законодавством передбачено проведення торгів для осіб, які надали гарантії виконання фінансових зобов’язань за договорами на ринку “на добу вперед” і на внутрісуточних ринку.

Весь обсяг електричної енергії, що імпортується з країн, які не є сторонами Енергетичного Співтовариства, продається виключно на ринку “на добу вперед” і на балансує ринку.

Також Постановою затверджено Правила поведінки на ринку “на добу вперед” і внутрісуточних ринку.

Введення балансуючого ринку і ринку допоміжних послуг

Постановою НКРЕКУ № 307 “Про затвердження Правил ринку” та вищезгаданим Законом регулюється функціонування балансуючого ринку і ринку допоміжних послуг.

На балансуючому ринку оператором системи передачі відбувається:

 • – покупка і продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту і пропозиції електричної енергії в межах поточної доби;
 • – покупка і продаж електричної енергії з метою врегулювання відсутності балансу електричної енергії сторін.

Постачальники послуг по балансуванню реєструються адміністратором розрахунків в порядку, визначеному правилами ринку.

Типовий договір про участь на балансує ринку затверджується Регулятором.

На ринку допоміжних послуг оператор системи передачі купує на ринкових і прозорих принципах допоміжні послуги для забезпечення надійної роботи ОЕС України і належної якості електричної енергії.

На ньому можуть купуватися / надаватися відповідні послуги для забезпечення:

 • 1) регулювання частоти і активної потужності в ОЕС України, а саме забезпечення резервів:
 • – підтримання частоти (первинне регулювання);
 • – відновлення частоти (вторинне регулювання);
 • – заміщення (третинне регулювання);
 • 2) підтримання параметрів надійності і якості електричної енергії в ОЕС України, а саме послуги:
 • – з регулювання напруги та реактивної потужності;
 • – щодо забезпечення відновлення функціонування ОЕС України після системних аварій.

Крім того, правилами ринку можуть бути передбачені інші допоміжні послуги.

Виробники зобов’язані брати участь в ринку допоміжних послуг та надавати допоміжні послуги у випадках, визначених правилами ринку.

Залежно від виду допоміжної послуги та потреби оператора системи передачі придбання допоміжної послуги може здійснюватися на відповідний термін:

 • – добу;
 • – тиждень;
 • – місяць;
 • – квартал;
 • – рік.

Купівля допоміжних послуг здійснюється на підставі договорів про надання допоміжних послуг, які полягають на підставі типових договорів про надання допоміжних послуг.

Витрати оператора системи передачі по оплаті допоміжних послуг включаються в тариф на диспетчерське (оперативно-технологічне) управління.

Також набули чинності положення щодо збереження інформації про укладення договорів.

Учасники ринку повинні зберігати всі відомості про укладені двосторонніх договорах і договорах купівлі-продажу електричної енергії на організованих сегментах ринку, а також про надання / придбанні допоміжних послуг протягом не менше п’яти років.

Зазначена інформація надається на запит Регулятора і Антимонопольного комітету.

Регулятор має право прийняти рішення про повне або часткове розкритті цієї інформації, за умови що це не призведе до розголошення інформації, що містить комерційну таємницю про учасників ринку, і інформації про конкретні правових угодах.

опублікування

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2019/7/1/187325.htm