, Вирок не скасують, якщо обвинувачений відмовився від репліки

Скористатися реплікою – право, а не обов’язок учасника судових дебатів. Відмова від репліки не є порушенням права на захист і не призводить до скасування судових рішень. Після закінчення виступів головуючий суддя оголошує судові дебати закінченими і надає останнє слово обвинуваченому. Саме право на останнє слово є важливою процесуальною гарантією реалізації обвинуваченим свого права на захист.

Відповідний висновок містить постанова КУС ВС № 545/321/17 від 14 березня 2019 року.

Колегія суддів Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду розглянула касаційну скаргу засудженого на вирок місцевого та ухвалу апеляційного судів. Згідно з вироком, залишеного судом апеляційної інстанції без змін, особа була засуджена за ч. 3 ст. 286 Кримінального кодексу (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами).

У касаційній скарзі засуджений просив судові рішення щодо нього скасувати у зв’язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону і призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Зокрема, засуджений зазначив, що йому не надали можливість скористатися правом на репліку, не роз’яснили права на захист і не вручили пам’ятку про права та обов’язки.

КУС ВС залишив без змін вирок місцевого суду, а ухвалу суду апеляційної інстанції змінив, зарахувавши особі в строк покарання строк попереднього ув’язнення за відповідний період з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі, враховуючи наступне.

Судові дебати в кримінальному процесі – це самостійна частина судового процесу, суть якої полягає у проголошенні сторонами промов, в яких вони діляться своїми висновками за результатами судового слідства, даючи юридичну оцінку отриманим результатам, формулюють і обґрунтовують свої вимоги і пропозиції перед судом і свої заперечення проти доказів, висновків, вимог і пропозицій інших сторін.

Згідно з приписами ч. 7 ст. 364 КПК після закінчення промов учасники судових дебатів мають право обмінятися репліками. Репліка – це короткий виступ учасника судових дебатів, який заперечує іншій стороні стосовно питань, які вона виклала у своїй промові або в репліці. Ні прокурор, ні захисник, ні інші особи, що мають право виступати в судових дебатах, не повинні розраховувати на репліку як на можливість доповнити основне виступ. Неосвещение якого-небудь питання в основний мови з розрахунком на репліку є неправильним, тому що репліки може і не бути.

Скористатися реплікою – право, а не обов’язок учасника судових дебатів. Відмова від репліки не означає, що відмовився згоден з виступами інших учасників процесу. Після закінчення виступів головуючий суддя оголошує судові дебати закінченими і надає останнє слово обвинуваченому. Саме право на останнє слово є важливою процесуальною гарантією реалізації обвинуваченим свого права на захист.

З матеріалів кримінального провадження та протоколу судового засідання ясно, що після закінчення судових дебатів учасники судового процесу відмовилися від репліки, після чого обвинувачений виступив з останнім словом. Також суд з’ясовував у обвинуваченого, чи зрозумілі йому його права, будь-яких клопотань, зокрема і щодо залучення до участі у справі захисника, він не заявив.

Так, у постанові колегії КУС ВС, немає ніяких підстав стверджувати, що в судовому засіданні було порушено право на захист. Істотних порушень норм права, які могли б бути безумовними підставами для скасування або зміни оскаржуваних судових рішень, при розгляді справи в суді касаційної інстанції встановлено не було.