, Право на пенсію за вислугу років більше не залежить від вікового цензу

Конституційний Суд України скасував підвищення вікового цензу для виходу на пільгову пенсію.

Відповідним рішенням № 2-р / 2019 від 4 червня визнані неконституційними положення пункту “а” статті 54, статті 55 Закону “Про пенсійне забезпечення” зі змінами, внесеними законами № 213-VIII, № 911-VIII.

КСУ вказав, що зміни в сфері пенсійного забезпечення повинні бути досить обгрунтованими, здійснюватися поступово, обачно і в заздалегідь продуманий спосіб, базуватися на об’єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов’язком захищати права людини, не порушуючи при цьому суті права на соціальний захист.

Законом № 911 встановлено як додаткова умова для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 50 років для працівників льотного і льотно-випробувального складу і 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я і соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів.

Відповідно до статті 51 Закону № тисячі сімсот вісімдесят вісім пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Тобто у зазначеній нормі йдеться про роботи, які безпосередньо впливають на здоров’я працівника та можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу за професією) до настання пенсійного віку.

Втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років.

КСУ виходить з того, що встановлення як додаткова умова для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 50 років для окремих категорій працівників нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1, 3, частині третій статті 22, статті 46 Конституції.

Крім того, на думку Конституційного Суду України, пенсійний вік для жінок підвищили на 5 років, загальний і спеціальний стаж роботи збільшили на 5 років (для призначення пенсії за вислугу років) без урахування юридичної природи призначення пенсії за вислугу років, визначеної статтею 51 Закону № 1788. Ця пенсія встановлюється окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

За повідомленням прес-служби КСУ.