, Порушення процедури внесення відомостей до реєстру адвокатів є підставою їх виключення з відкритого доступу

Внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України та опублікування цих даних на офіційному веб-сайті НААУ радою адвокатів регіону без узгодження з Радою адвокатів України є неправомірним, а відповідні витяги вважаються наданням недостовірної інформації.

Такий висновок міститься в постанові від 12 червня 2019 року на апеляційну скаргу НААУ за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва.

Відповідно до справою, окружний адміністративний суд міста Києва своїм рішенням визнав протиправним виключення з відкритого доступу публічної інформації щодо адвоката-позивача в Єдиному реєстрі адвокатів України і зобов’язав НААУ відновити відомості про нього в публічному доступі на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатовУкраіни.

НААУ подала апеляційну скаргу, вказуючи те, що порушена процедура внесення відомостей до ЄРАУ, а надання витягів з реєстру Радою адвокатів в м.Києві без узгодження з САУ з відображенням на сайті НААУ є наданням недостовірної інформації.

Колегія суддів апеляційного суду скаргу позивача задовольнила з огляду на таке.

Статтею 17 Закону № 5076-VI “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” передбачено, що САУ забезпечує ведення ЄРАУ з метою збору, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до цього Закону придбали право на заняття адвокатською діяльністю в Україні.

Відповідно до Порядку ведення ЄРАУ відомості до реєстру вносяться по дворівневому принципу. Перший рівень внесення відомостей забезпечується радами адвокатів регіонів, другий – Радою адвокатів України.

Адміністратори бази даних ЄРАУ Секретаріату Ради адвокатів перевіряють правильність, повноту і точність інформації (відомостей) внесеної на першому рівні, а також скан-копії документів, які є підставою для внесення таких відомостей відповідно до цього Порядку, слідуючи вказівкам системи бази даних, редагують її в якщо буде потреба й стверджують її.

У момент затвердження адміністратором ЄРАУ другого рівня відомостей, отриманих від адміністратора ЄРАУ першого рівня, вони набувають статусу відомостей (інформації) другого рівня і стають активними і відкритими на офіційному веб-сайті НААУ для загального доступу.

В ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції було встановлено, що дані про позивача як адвоката були внесені до реєстру тільки Радою адвокатів м.Києва, тобто адміністратором першого рівня.

Отже, порушення процедури внесення відомостей щодо адвоката до Єдиного реєстру адвокатів України є підставою для їх виключення з відкритого доступу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої палати Верховного Суду від 7 листопада 2018 року по справі № 607/3128/16-ц.

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2019/6/20/187102.htm