, Особисте іпотечне майно не стягується при ліквідації ФОП

До ліквідаційної маси банкрута фізичної особи – підприємця не входять квартири, що знаходяться в обтяження на підставі договорів іпотеки, укладених між банком і фізичною особою, а не ФОП.

Відповідний висновок по справі № 922/4404/15 КХС ВС зробив 4 червня 2019 року.

Згідно з обставинами справи ПАТ “Укрсиббанк” звернулося до місцевого господарського суду з заявою про визнання недійсними результатів аукціону з продажу нерухомого майна (квартири) банкрута та договору купівлі-продажу цього майна.

Справа розглядалася неодноразово.

За результатами нового розгляду справи місцевий господарський суд задовольнив заяву банку, мотивуючи своє рішення тим, що ліквідатор з порушенням вимог ст. ст. 49, 90 Закону україни “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передав на продаж в рамках справи про банкрутство майно фізичної особи Довгаль Ст. Ст., що є предметом забезпечення зобов’язань за договором споживчого кредитування на придбання житлової нерухомості і, відповідно, не пов’язане із здійсненням боржником підприємницької діяльності.

Постановою апеляційного господарського суду ухвалу місцевого господарського суду скасовано та прийнято нове рішення про відмову в задоволенні заяви банку з посиланням на те, що матеріалами справи підтверджується обставина використання придбаного Довгаль Ст. Ст. нерухомого майна (квартири) у підприємницькій діяльності боржника (з метою отримання прибутку).

З таким висновком суду апеляційної інстанції КХС ВС не погодився, враховуючи наступне.

Системний аналіз положень ст. ст. 90, 91 Закону про банкрутство дозволяє зробити висновок про те, що законодавцем виключається можливість задоволення вимог кредитора-заставодержателя за вимогами, не пов’язаними з підприємницькою діяльністю, і включення в ліквідаційну масу і реалізація ліквідатором предметів застави (іпотеки) за зобов’язаннями, не пов’язаними з підприємницькою діяльністю. Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВС від 16 квітня 2019 року по справі № 916/458/14.

Суди попередніх інстанцій встановили, що між ПАТ “Укрсиббанк” та фізичною особою Довгаль Ст. Ст. було укладено договір споживчого кредитування, цільовим призначенням якого є особисті потреби позичальника, а саме кредит на придбання житлової нерухомості, згодом забезпечений іпотекою нерухомого майна – спірною квартирою.

Отже, оскільки передана в іпотеку квартира знаходиться під обтяженням для забезпечення виконання зобов’язань Довгаль Ст. Ст. як фізичної особи перед банком, то вказане нерухоме майно не може бути використано для погашення заборгованості, яка виникла в зв’язку з господарською діяльністю ФОП, і на це майно не може стягуватися на погашення будь-якої іншої заборгованості, крім тієї, яку воно забезпечує.

Тобто до ліквідаційної маси банкрута ФОП не входять спірні квартири, що знаходяться під обтяженням на підставі договорів іпотеки згідно з договорами, укладеними між банком і фізичною особою, а не ФОП.

Аналогічну правову позицію висловив ВСУ по справі № 6-210цс14 від 21 січня 2015 року.