, Коли Держпраці може не попереджати про відвідини

Оприлюднено постанову Кабміну від 21 серпня 2019 № 823 “Деякі питання здійснення державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю”.

Документом затверджено:

  • – Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю;
  • – Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

Важливим є те, що інспектор праці повинен повідомити про проведення інспекційного відвідування об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі.

Однак інспектор може не попереджати про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових, якщо буде вважати, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідування.

Про проведення виїзної перевірки уповноважена посадова особа повинна повідомити об’єкт нагляду не пізніше ніж за п’ять робочих днів до її початку.

Крім того, відповідно до затверджених змін штрафи накладатимуться Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці і їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та їх заступниками.

Відповідні штрафи накладатимуться на підставі:

рішення суду про оформлення трудових відносин з працівником, який виробляв роботу без укладення трудового договору;

акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятості населення, здійсненого у зв’язку з невиконанням вимог приписів;

акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю, в ході якого виявлено факти використання праці неоформлених працівників;

акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзної інспекції;

– акта перевірки ДПС, її територіального органу, в ході якої виявлено порушення законодавства про працю.

Справа про накладення штрафу розглядається в 45-денний строк з дня, що настає за днем отримання уповноваженим посадовою особою відповідних документів.

Штраф сплачується протягом одного місяця з дня прийняття постанови про його накладення, про що суб’єкт господарювання або роботодавець повідомляють уповноваженій посадовій особі, издавшему постанову про накладення штрафу.

Постанова про накладення штрафу може бути оскаржено в судовому порядку.

Не сплачені в добровільному порядку штрафи стягуються:

– в судовому порядку регіональними центрами зайнятості на підставі матеріалів справи, які передаються їм територіальними органами Держпраці, виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад;

– органами державної виконавчої служби.