, Кодекс України про процедури банкрутства: нові можливості для кредиторів і боржників

Тренд в стилі “банкрутство”

Цей рік вийшов насиченим темою банкрутства. Несподіване прийняття проекту кодексу за процедурами банкрутства, динамічний обговорення професійним співтовариством, активну участь усіх зацікавлених учасників ринку, безліч змін і поправок, потім досить довге очікування підписання Президентом – і нарешті з жовтня в Україні запрацює новий звід законів – Кодекс України про процедури банкрутства. Як він буде працювати, безперечно, покаже практика. Але відсутність балансу інтересів кредиторів і боржника можна побачити вже сьогодні.

Якщо говорити про особливості функціонування даного інституту в розвинених країнах, то варто зауважити, що одні віддають перевагу так званому прокредіторской напрямку (наприклад, Великобританія), інші – продолжіковому (США, Німеччина, Франція). Проте все намагаються вирішити проблему таким чином, щоб кредитор не зазнав тотальної втрати своїх коштів, а боржник мав можливість зберегти обличчя і вирішити всі фінансові проблеми законним способом.

Автори ж українського Кодексу переконані, що його норми будуть сприяти підвищенню ефективності процедури банкрутства в Україні, наблизять її до світових стандартів і забезпечать належний рівень захищеності прав кредиторів і боржників.

Працює на кредитора

На мій погляд, Кодекс прокредіторській: вся процедура передбачає швидкісний підхід до реалізації майна боржника і максимальне задоволення фінансових вимог кредитора, вектор регулювання відносин неплатоспроможності спрямований на пріоритетний захист інтересів кредитора. Це відповідає заявленим цілям щодо підвищення позиції України в рейтингу Doing Business. Власне, сама назва Кодексу задає тон на ліквідацію. А ось, на відміну від його приписів, нормами поки чинного Закону “Про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом” встановлено пріоритетність санаційних процедур і продовження бізнесу.

Доступність

Кодекс робить доступним процес входження боржника в процедуру банкрутства. Кредитору вже не потрібно забезпечувати законодавчо встановлений на сьогоднішній день мінімум суми заборгованості та подавати докази виконання рішення. А ось згідно із Законом кредитор може ініціювати процедуру банкрутства за наявності безспірного вимоги в розмірі не менше 300 мінімальних заробітних плат. На підтвердження безспірності має бути рішення суду на вимогу, яке набрало законної сили, а також докази відкриття виконавчого провадження.

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2019/6/6/186791.htm