, Як будуть продавати землі в 2020

1 жовтня у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2195 “Про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони” (ініціатор – політична партія “Слуга народу”)

Згідно з запропонованими змінами, земельні торги будуть проводитися в єдиній електронній торговій системі у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого буде укладатися договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів (цінову пропозицію).

Проект передбачає, що проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів. У даному рішенні будуть відзначатися стартова ціна лоту, строк та інші умови користування земельною ділянкою, а також особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення відповідного договору.

Земельні торги будуть проводитися відповідно до договору між організатором та оператором електронного майданчика. Всі деталі організації земельних торгів, а саме – розмір, порядок сплати та повернення винагороди оператору електронного майданчика – будуть визначені у встановленому Кабміном порядку.

Крім цього, проектом встановлюється обов’язок організатора земельних торгів після проведення торгів публікувати в електронній торговій системі підписаний протокол про результати торгів, договорі купівлі-продажу земельної ділянки або прав на неї та відомості про здійснення переможцем торгів оплати за придбаний лот. Результати земельних торгів за кожним лотом будуть відображатися в електронній торговій системі та на Єдиному державному порталі земельних торгів, у тому числі протокол земельних торгів та договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, укладений між організатором і переможцем земельних торгів.

Таким чином, даним проектом визначається новий порядок проведення земельних торгів через електронну торгову систему, яка передбачає автоматизацію низки процесів (наприклад, здійснення ставок учасниками, подання ними заявок на участь тощо), публікацію всіх документів, що стосуються торгів та земельних ділянок, в електронній торговій системі, яка є загальнодоступною та відкритою і забезпечує підвищення ефективності організації та проведення земельних торгів.