, З нового року зникне українське шампанське

11 жовтня в газеті “Голос України” був опублікований Закон № 123-IX “ПРО внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони географічних зазначень”. Президент підписав його 20 вересня 2019 року.

У відповідності з Законом географічне зазначення найменування місця, яке ідентифікує товар, який походить з певного географічного місця та має особливу якість, репутацію або інші характеристики, зумовлені головним чином цим географічним місцем походження, і хоча б один з етапів виробництва якого (виготовлення (видобування) та/або переробка і/або приготування) здійснюється на певній географічній території.

У ЦК України закріплюється, що суб’єктами права інтелектуальної власності на географічне зазначення є виробники товарів, об’єднання виробників, інші особи, визначені законом.

В Закон “Про охорону прав на зазначення походження товарів” внесено ряд важливих змін, зокрема в частині назви. Він буде називатися “Про правову охорону географічних зазначень“.

Закон визначає принципи правової охорони географічних зазначень в Україні та регулює відносини, що виникають у зв’язку з їх реєстрацією, використанням та захистом.

Правова охорона географічних вказівок надається на підставі їх реєстрації. Вона діє безстроково, за винятком випадків дострокового припинення дії реєстрації географічного зазначення, передбачених у Законі. Обсяг правової охорони географічного зазначення буде визначатися характеристиками товару та межами географічного місця його походження, зазначеними в Реєстрі.

Право на державну реєстрацію географічного зазначення мають об’єднання осіб, які в зазначеному географічному місці виробляють товар і/або видобувають, та/або переробляють сировину для товару, особлива якість, репутація або інші характеристики якого зумовлені цим географічним місцем. При цьому об’єднання осіб означає будь-яку сукупність осіб незалежно від її організаційно-правової форми або складу.

Для реєстрації географічного зазначення товар, для якого заявляється це вказівка, повинен відповідати специфікації товару, узгодженої спеціально уповноваженим органом.

Заявку будуть подавати до Мінекономіки особа або об’єднання осіб, що мають право на реєстрацію географічного зазначення відповідно до Закону. Вона може подаватися в паперовій або електронній формі. Спосіб подачі заявки заявник обирає.

Експертиза заявки має статус науково-технічної експертизи і проводиться закладом експертизи відповідно до Закону та правил, встановлених на його основі Мінекономіки.

Експертизу заявок на реєстрацію кваліфікованого зазначення походження товару та/або права на використання зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару, отриманих Мінекономіки до набрання чинності Закону, яка не завершена на момент набрання чинності Закону, будуть проводити в порядку, встановленому ним.

Свідоцтва, видані за заявками, отриманими Мінекономіки до набрання чинності Закону, дійсні.

Закон набирає чинності з 1 січня 2020 року.

Уряд має у тримісячний термін з дня набрання чинності Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність з ним; забезпечити приведення міністерствами та іншими ЦОВВ їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом. Це положення набрало чинності з дня опублікування Закону.

20 вересня Верховна Рада прийняла Закон на базі проекту № 1065 про внесення змін до законодавчих актів щодо вдосконалення правової охорони географічних зазначень. За Закон у ході пленарного засідання ВР проголосувало 277 народних депутатів.