, ЄСПЛ висловився про монополії адвокатів на представництво в суді

Європейський суд з прав людини оголосив неприйнятним заяву стосовно порушення Україною права на справедливий суд в частині незабезпечення касаційного оскарження рішення шляхом впровадження монополії адвокатів на представництво в судах.

Відповідне рішення було прийнято 6 червня за розгляді заяви Катерини Макарівни Молдавської проти України.

Заявниця скаржилася, що її представнику не дозволили подати касацію і що таке обмеження не можна було передбачити при спробі подати таку скаргу. Вона також стверджувала, що існує виняток з правила щодо представництва ліцензованим адвокатом, якщо справа була малозначним, але законодавство на момент оскарження не визначало випадків, які слід вважати незначними.

Скаргу не було комунікувано Уряду.

ЄСПЛ заявив, що заявниця та її представник повинні були знати про однозначних перехідних положеннях Конституції щодо вимоги до представництва в Верховному Суді, яке здійснюється виключно ліцензованими адвокатами з 1 січня 2017 року.

Виняток з цього правила було зроблено для справ, які вже були розглянуті на 30 вересня 2016 року, коли були внесені зміни до Конституції, що не стосувалося заявниці.

Більш того, відповідні статті Господарського процесуального кодексу, що діють до 15 грудня 2017 року (дата набуття чинності новими кодексами), не містять жодного положення, що може ввести в оману заявницю щодо застосовності вищезазначених конституційних положень до її справі.

Таким чином, ЄСПЛ вважає обмеження обов’язкового представництва в судах передбачуваним і обґрунтованим.

Суд не розглядав аргументи щодо малозначності справи, оскільки такі справи не підлягають касаційному оскарженню. Таким чином, питання про доступ до Верховного Суду не міг би виникнути, якби ця справа дійсно вважалося незначним, і тому скарга була б неприйнятною ratione valoris.

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2019/6/7/186825.htm