, Спрощення роботи сільськогосподарських кооперативів

Нардепи мають намір врегулювати в єдиному законодавчому акті всі ключові питання створення і діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні.

Відповідний законопроект № 6527-д “Про сільськогосподарську кооперацію”, поданий групою народних депутатів, 4 червня прийнято за основу з техніко-юридичними правками, озвученими під стенограму представником Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин П. Юрчишиним.

У законопроекті приведена нова редакція Закону “Про сільськогосподарську кооперацію”. Запропоновано відмовитися від жорсткого поділу сільськогосподарських кооперативів за типами на виробничі та обслуговуючі. Членам (засновникам) сільськогосподарського кооперативу надається право самостійно вибирати види діяльності: виробничий, обслуговуючий, переробний або багатофункціональний, а також форму діяльності – з метою або без мети отримання прибутку. Відповідно пропонується перехід до єдиної організаційно-правової форми – сільськогосподарський кооператив.

Проект передбачає поступовий перехід існуючих сільськогосподарських кооперативів до нової єдиної формі. Передбачено, що сільськогосподарські виробничі кооперативи, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи та кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, створені відповідно до Закону “Про сільськогосподарську кооперацію” до вступу в силу даного Закону, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, зберігають всі права і обов’язки, які вони мали на момент набрання чинності цим Законом, до моменту їх перереєстрації, але не більше 3 років. Протягом цих 3 років такі кооперативи та їх об’єднання, утворені відповідно до попереднього Законом до вступу в силу запропонованого Закону, повинні бути перереєстровані відповідно в сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об’єднання.

У зазначеному законопроекті для діючих сільськогосподарських кооперативів, за їхнім бажанням, зберігається можливість продовжувати свою діяльність в умовах і з особливостями, фактично ідентичними тим, при яких вони були створені.

Законопроектом також передбачена можливість створення сільськогосподарського кооперативу, який буде здійснювати свою діяльність без мети отримання прибутку (з поширенням на нього обмежень щодо виду діяльності, операцій з нечленами та переходу права власності, які сьогодні існують для сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів). Статутом сільськогосподарського кооперативу, що діє з метою отримання прибутку, також може бути передбачено обов’язкова трудова участь у діяльності сільськогосподарського кооперативу його членів – фізичних осіб (як це передбачено для сільськогосподарських виробничих кооперативів).

У разі прийняття відповідного закону сільськогосподарські кооперативи, що діють з метою отримання прибутку (незалежно від обраного виду діяльності), матимуть право здійснювати операції з особами, які не є членами або асоційованими членами таких кооперативів, за умови, що сумарна вартість таких послуг і операцій не перевищує 20% виручки кооперативу, і не будуть мати обмежень щодо переходу права власності на продукцію своїх членів.

Законопроектом також передбачена можливість утворення та діяльності сільськогосподарських кооперативних об’єднань – так званих кооперативів другого рівня, які поширені в світі.

Законопроектом передбачається необхідність створення в кожному сільськогосподарському кооперативі фонду розвитку, кошти якого і майно, придбане за рахунок цих коштів, не підлягатимуть розподілу між його членами.

Прикінцевими та перехідними положеннями законопроекту також передбачаються необхідні зміни до Господарського та Цивільного кодексів, законів “Про кооперацію”, “Про фермерське господарство”, “Про особисте селянське господарство”, а також положення, що регулюють перехідні відносини щодо діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів , кооперативних об’єднань сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, зареєстрованих на момент вступу в силу данн го Закону.

http://jurliga.ligazakon.ua/news/2019/6/4/186721.htm