, Співвласникам багатоквартирних будинків хочуть безоплатно передавати земельні ділянки

У Міністерстві розвитку громад і територій України буде розроблено порядок безоплатної передачі земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, у власність співвласникам.

Про необхідність та процедуру безоплатної передачі земельних ділянок співвласникам багатоквартирних будинків роз’яснив Департамент економіки систем життєзабезпечення.

Для громадян, які проживають у багатоквартирних будинках, Кабмін планує вдосконалити механізми управління, які максимально продовжать термін експлуатації їх будинків. Мова йде про встановлення порядку передачі безоплатно у власність співвласникам багатоквартирних житлових будинків земельних ділянок, на яких вони розташовані, а також унормировании на законодавчому рівні спірних питань управління спільним майном у багатоквартирному будинку.

Така мета передбачена Мінрегіоном у Програмі діяльності Кабінету Міністрів на наступні п’ять років.

Що відноситься до земельної ділянки багатоквартирного будинку

Розміри та конфігурація земельної ділянки, на якій розміщений багатоквартирний будинок, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації. До земельної ділянки багатоквартирного будинку відносяться:

  • – земля, на якій розміщений житловий будинок;
  • – земля, на якій знаходяться будівлі і споруди, що стосуються такого будинку;
  • – прибудинкова територія.

Хто може оформляти права на земельну ділянку під багатоквартирним будинком

У відповідності зі статтею 116 ЗК України мешканці багатоквартирних будинків мають право відвести земельну ділянку в постійне користування незалежно від створення ОСББ. Однак якщо ОСББ не створено, відведення земельної ділянки можливе лише при згоді всіх без винятку власників житлових і нежитлових приміщень будинку, а на практиці такої згоди досягти майже неможливо.

Згідно з Законом “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок, належні до нього будівлі і споруди та його прибудинкова територія, віднесені до спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до статті 42 ЗК земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир і нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабміном.

У свою чергу, набуття відповідних прав на земельні ділянки, їх державна реєстрація та державна реєстрація речових прав на них, що за чинним законодавством потребує особистої згоди та звернень із заявами 100 % співвласників багатоквартирних будинків, фактично нівелює закладену в згаданому нормативно-правовому акті концепцію прийняття рішень співвласниками і буде ускладнена при їх значній кількості.

Крім того, враховуючи плинність складу власників квартир і нежитлових приміщень в багатоквартирному будинку, може виникнути ситуація, коли в разі їх зміни співвласником земельної ділянки буде залишатися попередній власник, а проведення відповідних дій по реєстрації прав нового власника потребуватиме фінансових і тимчасових витрат.

Питання безоплатної передачі земельних ділянок співвласникам багатоквартирних будинків можливо вирішити лише у разі внесення комплексних законодавчих змін.