, Аліменти стягуються з депозитних вкладів боржника

Зміст положень Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів включає в поняття “заробіток” також виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широкому тлумаченні змісту поняття “заробіток”, ніж виплати в межах трудових правовідносин.

Відповідне положення містить постанова від 5 вересня 2019 року по справі № 760/4569/18-ц Верховного Суду у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні скарги про скасування складеного державним виконавцем довідки-розрахунку заборгованості по аліментах, відповідно до якої визначена заборгованість боржника з аліментів з урахуванням доходів у вигляді відсотків за банківськими вкладами.

Апеляційний суд скасував ухвалу районного суду і прийняв постанову, якою визнав неправомірними дії державного виконавця, які полягали в нарахуванні аліментів за відсотками за депозитними вкладами боржника, виходячи з того, що відсотки за депозитними вкладами не є доходом, включеним до Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб.

Верховний Суд в складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду задовольнив касаційну скаргу, скасував постанову апеляційного суду та залишив в силі ухвалу суду першої інстанції, зробивши такі висновки про застосування норм права.

Положення ст. 81 і ч. 3 ст. 181 СК вказують на необхідність визначення розміру аліментів від частини доходу платника, а не його заробітку. Звуження змісту норм закону з допомогою положень підзаконних нормативно-правових актів є неприпустимим.

Зміст положень зазначеного Переліку включає в поняття “заробіток” також виплати, які заробітною платою не є, зокрема, доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широкому тлумаченні змісту поняття “заробіток”, ніж виплати, які виплачуються в межах трудових правовідносин.

Крім того, у п. 13 Переліку зазначено, що утримання аліментів провадиться з суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків. Вживання терміна “дохід” після поняття “заробіток” може вважатися визнанням цих понять синонімами в контексті приписів цього Переліку.

Отже, Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, не є повним.

З урахуванням системного способу тлумачення зазначений Перелік є підзаконним нормативно-правовим актом, а тому тлумачення його положень повинно здійснюватися з урахуванням дійсного змісту норм закону, на розвиток і виконання якого він прийнятий.